mco / Standard rasy 

Standard rasy

Standard rasy – opis cech zewnętrznych danej rasy kotów, wg. których są one oceniane przez sędziów podczas wystaw. Standardy ras zostały opracowane przez Federację Felinologiczną i zawierają dokładny opis poszczególnych części kotów: zarówno ich kształt jak i kolor.

Kot za zgodność ze standardem może podczas wystawy otrzymać max 100 punktów * przy czym każda rasa ma swoje proporcje punktów.

Standard MCO wg. FIFe:

http://fifeweb.org/wp/breeds/breeds_prf_stn.html

Punktacja dla MCO:

  • 40 pkt za głowę  - w tym:

             - 25 pkt - ogólny kształt głowy, nosa, polików i kufy, szczęki i zębów,

                             czoła i brody,

             - 10 pkt - kształt i ustawienie uszu

              - 5 pkt - kształt i ustawienie oczu

  • 35 pkt za korpus - w tym:

              - 25 pkt - kształt, wielkość, strukturę kośćca, nogi, kształt łap

              - 10 pkt - kształt i długość ogona

  • 20 pkt za sierść - w tym:

               - 10 pkt - jakość i fakturę futra

               - 10 pkt - długość futra

  • 5 pkt za kondycję

 

Wygląd ogólny:

Koty rasy Maine Coon są duże, mają kanciastą głowę, duże uszy, szeroką klatkę piersiową, mocny kościec, długie silnie umięśnione prostokątne ciało, długi puszysty ogon. Dobrze rozwinięte mięśnie i puszyste futro nadają wrażenie siły i witalności.

Głowa:

Średniej wielkości, kanciasta, profil lekko wklęsły. Czoło łagodnie wygięte. Kości policzkowe wysoko położone i wystające. Część twarzowa i nos średniej wielkości z kanciastym zarysem pyszczka. Łatwo wyczuwalne, wyraziste przejście od pyszczka do kości policzkowych. Broda mocna, w jednej linii z nosem i górną wargą.

Uszy:

Duże, szerokie u nasady, umiarkowanie spiczaste, "rysie" pędzelki są pożądane. Pędzelki włosów w uszach rozciągające się poza zewnętrzne krańce uszu. Osadzone wysoko na głowie, bardzo lekko przechylone na zewnątrz. Powinny być rozstawione na szerokość jednego ucha. Szerokość rozstawienia może zwiększać się u starszych kotów. Dolny brzeg ucha powinien być osadzony trochę bardziej z tyłu niż górny.

Oczy:

Duże i szeroko osadzone. Lekko owalne, ale nie migdałowe, kiedy są szeroko otwarte, wyglądają jak okrągłe. Osadzenie trochę skośne w stosunku do zewnętrznej nasady ucha.

Ciało:

Powinno być długie, o silnej budowie kośćca, umięśnione silnie, o szerokiej klatce piersiowej. Całe ciało proporcjonalnie tworzy kształt prostokąta. Kocury mają bardzo silnie umięśniony kark.

Nogi:

Silne, średniej długości, tworzą prostokąt z ciałem. Poduszeczki duże, okrągłe, z mocnymi pędzelkami między palcami.

Ogon:

przynajmniej tak długi jak ciało od kości ramieniowej do nasady ogona. Szeroki przy nasadzie, zwężający się ku czubkowi ze zwiewnym włosem. Włos na ogonie jest długi i zawsze powiewa.

Futro:

Gęste i krótkie na głowie, ramionach i nogach, stopniowo wydłużające się na plecach i bokach, a na tylnych nogach przechodzi w kosmate długie portki i kosmaty brzuch. Pożądana jest kryza. Faktura jedwabista. Futro jest gładko opadające. Podpuch jest miękki i delikatny, przykryty gładkim włosem okrywowym. 

 
Copyright ©2009 by mco...(w spr.strony proszę pisać: kocury.mco@gmail.com )~ ~ ~ umaszczenia MCO ~ ~ ~ jesteś gościem :
Kreator Stron www